grab jeden grab jeden
168
BLOG

Depisyzacja Polski Zaczęła się w Gietrzwałdzie

grab jeden grab jeden Polityka Obserwuj notkę 4
Mieszkańcy podolsztyńskiej gminy Gietrzwałd odwołali w niedzielnym referendum wójta. Mieli dość polityki wprowadzanej nawet do szkoły podstawowej.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

W słynącym z sanktuarium maryjnego Gietrzwałdzie mieszkańcy nie wytrzymali, kiedy wójt Marcin Sieczkowski odwołał dyrektorkę gminnej podstawówki. Straciła pracę, bo nie wystawiła szkolnego pocztu sztandarowego na uroczystościach z okazji Święta Niepodległości, które rozpoczynały się w kościele. Jej miejsce od września 2016 r. zajęła nauczycielka z Olsztyna, znana z antyunijnych poglądów. Na pierwszej radzie pedagogicznej przedstawiła program wychowawczy na najbliższy rok: wrzesień, październik – „Jesteśmy Polakami”; listopad, grudzień – „Wiara naszych ojców jest wiarą naszych dzieci”; styczeń, luty – „Polak Polakowi bratem” itd.

Potem środowisko wójta przejęło „Gazetę Gietrzwałdzką”, pismo wydawane od 26 lat przez mieszkańców, i zrobiło z niej tubę propagandową władz gminy. W końcu wójt zwolnił dyrektora gminnego ośrodka kultury, wspieranego przez lokalne stowarzyszenia twórców, artystów i mieszkańców. Zastąpił go Jacek Adamas – artysta o prawicowych poglądach, ale ceniony przez krytyków i kuratorów sztuki w całej Polsce. Mieszkańcom nie podobało się, że Adamas to człowiek wojewody – w jego urzędzie jest doradcą ds. kultury.

Pod koniec grudnia mieszkańcy złożyli wniosek o referendum w sprawie odwołania wójta. Potrzebowali 500 podpisów, w ciągu dwóch miesięcy zebrali ponad tysiąc (gmina liczy 6,5 tys. mieszkańców).

Do urn poszło 29,85 proc. wyborców, co wystarczyło do uznania referendum za ważne. Na nic się zdały apele wójta, by mieszkańcy zostali w domach i nie przykładali ręki do chaosu, który po jego ewentualnym odwołaniu rzekomo spadnie na Gietrzwałd. Za jego odwołaniem było 1381 osób, przeciw – zaledwie 81.

Krystyna Plocek, mieszkanka gminy, w 2014 r. namawiała ludzi, by poparli Sieczkowskiego. Od roku przekonywała do jego odwołania. – Wójt poczuł władzę i zamiast gospodarzyć, wmieszał się w rozgrywki i układy polityczne – mówiła „Wyborczej”. Krytykowała też realizowaną przez niego politykę historyczną. – Organizowane są specjalne msze dla oddziałów wojskowych, bo rzekomo „Łupaszka” pod Gietrzwałdem przechodził. To chore – mówi Plocek.

Dla większości mieszkańców najważniejsze jest przywrócenie normalności w podstawówce. – Nie liczymy na to, że kurator oświaty odwoła obecną dyrektorkę – mówi Dariusz Janaszkiewicz, pełnomocnik komitetu referendalnego. Przypomina o liście otwartym rodziców uczniów gietrzwałdzkiej podstawówki, w którym zarzucono dyrektorce m.in. utrudnianie uczniom uczestnictwa w lekcjach etyki, ale i przemoc nowych nauczycieli wobec uczniów. – Kurator nie zarządził nawet żadnej kontroli. Dobro dzieci jest dla nas najważniejsze – dodaje Janaszkiewicz.

Wójt Sieczkowski wczoraj cały dzień nie odbierał telefonu.

-------------------------------

źródło: gazeta.pl

grab jeden
O mnie grab jeden

proszę pisać mi na ty jako i ja piszę, w końcu to internet a nie salon :)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka